Engelliler haftası kutlu olsun mu?

10-16 Mayıs haftası ülkemizde “Engelliler Haftası” olarak “kutlanmaktadır”.  Peki Engelliler haftası, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü, 2 Nisan Otizm Farkındalık günü gibi özel gereksinimli bireylere yönelik farkındalık ve bilincin arttırılması maksadıyla yapılan programlara eklenen “kutlama” ifadesi ne kadar doğru?

Karapınar’da eğitim sendikalarından okul müdürünün öldürülmesine tepki Karapınar’da eğitim sendikalarından okul müdürünün öldürülmesine tepki

6 Şubat depremlerinde etkilendiği için yürüme yetisini kaybetmiş birine, bebekken havale geçirmesi nedeniyle zihinsel, işitsel veya görme yetisini kaybetmiş bireylere, çocuğu otizmli diye sınıfta istenmeyen,  gürültü yaptığı iddiasıyla imza toplanarak apartmandan attırılmaya çalışılan otizmli bir çocuğa sahip ebeveynlere, sokakta bağımsız şekilde dışarı çıkıp dilediği gibi gezemeyen çeşitli yetersizliklerden etkilenen birey ve ebeveynlerine içinde bulundukları durumu kutlamak çok acımasızca değil mi?

Kutlama dışında aslında yapılması gereken özel gereksinimli bireylere yönelik onların hayatlarını bağımsız şekilde idame ettirebilmelerini sağlayıcı şeyler yapılması ve bunların geliştirilerek yaygınlaştırılması olmalıdır.

Özel gereksinimli bireylerin sadece bir gün bir hafta değil, her zaman desteklenmeleri gerekmektedir. Ancak, bu özel günler ve haftalar bize önemli fırsatlar sunuyor: farkındalığımızı artırma ve toplumumuzda daha kapsayıcı bir ortam yaratma fırsatı…

Özel gereksinimli bireylerin yaşadığı zorluklar, sadece onların değil, toplumun bir sorunudur. Özel gereksinimli bireylerin dostu bir dünya inşa etmek, herkesin yaşam kalitesini artıracaktır. Bu nedenle, Engelliler Haftası'nı sadece bir kutlama değil, daha derinlemesine bir düşünce ve eylem haftası olarak görmeliyiz

Farkındalık değişimin ilk adımıdır. Toplum olarak, özel gereksinimli bireylerin günlük yaşamlarında karşılaştıkları engelleri anlamalı ve onlara karşı daha duyarlı olmalıyız. Bu, sadece fiziksel engelleri kaldırmakla kalmaz, aynı zamanda önyargıları da yıkar. Özel gereksinimli bireylerin dostu politikalar ve altyapılar oluşturmak, yaşamlarını kolaylaştırmak için atabileceğimiz önemli adımlardan biridir. Özel gereksinimli bireylerin erişimine uygun binalar, ulaşım sistemleri ve diğer hizmetler, özel gereksinimli bireylerin toplumun her alanına katılımını teşvik eder.

Bu sıralananlar basit şeylerdir. Asıl önemli olan özel gereksinimli bireylerin istihdamı, eğitimi ve sosyal yaşama katılımı gibi alanlarda daha fazla ilerleme sağlayarak onların yeteneklerine ve potansiyellerine odaklanarak, toplumun her kesimine dahil olmalarını sağlayacak fırsatlar ve ortamlar oluşturmaktır.

Özetle Engelliler Haftası'nı kutlamak yerine, bu haftayı bir farkındalık ve eylem haftası olarak görerek özel gereksinimli bireylerin yaşamlarını kolaylaştırmak için daha fazla çaba göstermeli ve onların haklarına saygı göstermeliyiz. Böylece, daha kapsayıcı ve adaletli bir toplum inşa edebiliriz.

Unutmayalım ki, engeli toplum oluşturur ve bir toplumun gerçek gücü, en savunmasız üyelerine ne kadar iyi baktığında ortaya çıkar.

Özel Eğitim Öğretmeni

İbrahim BİLGİÇ