Konya'nın Karapınar ilçesinde, Kurban Bayramı arifesinde Karapınar Belediyesi Hayvan Pazarı'nda büyük bir yoğunluk yaşanıyor. Özellikle hava sıcaklığının öğleden sonra hafiflemesiyle birlikte vatandaşlar, kurbanlık hayvanlarını almak üzere pazara akın ettiler.

D S C F5284D S C F5283

Karapınar Hayvan Pazarı'nda kurbanlık alışverişi yapan vatandaşlar ve satıcılar, bu yıl yaşadıkları zorlukları ve beklentilerini dile getirdi. Çiftçiler, kuraklık ve artan yem fiyatlarının üretim maliyetlerini yükselttiğini belirterek, bu durumun kurbanlık fiyatlarına da yansıdığını ifade ettiler.

D J I 20230826163138 0006 DD S C F5252D S C F5256D S C F5250

Yıllardır hayvancılıkla uğraşan bir üretici, bu yılın zorluklarını şöyle özetledi: "Bu yıl kuraklık nedeniyle meralarımız yeterince yeşermedi. Yem fiyatları da sürekli artıyor. Tüm bu olumsuzluklar nedeniyle hayvanlarımızı beslemek daha maliyetli hale geldi. Ancak Kurban Bayramı'nın bereketiyle elimizdeki hayvanları satmayı umut ediyoruz."

D S C F5245

Vatandaşlar ise fiyatların yüksek olmasından şikayetçi.Pazarda kurbanlık arayan bir alıcı, "Geçen yıla göre fiyatlar oldukça yüksek. Ancak ibadetimizi yerine getirmek için elimizden geleni yapacağız. Pazarda yoğunluk var, bu da talebin yüksek olduğunu gösteriyor," dedi.

D S C F5242

Karapınar Belediye Başkanı İbrahim Önal, hayvan pazarında yaşanan hareketlilikle ilgili olarak, "Her yıl olduğu gibi bu yıl da Kurban Bayramı arifesinde yoğun bir talep görüyoruz. Üreticilerimiz ve vatandaşlarımız için gerekli tüm önlemleri aldık. Ancak yaşanan kuraklık ve ekonomik zorluklar sebebiyle fiyatlar biraz yüksek. Belediye olarak elimizden gelen desteği vermeye çalışıyoruz," şeklinde konuştu.

İBB Başkanı İmamoğlu, Avrupa Hareketlilik Haftası lansmanına katıldı İBB Başkanı İmamoğlu, Avrupa Hareketlilik Haftası lansmanına katıldı

D S C F5240

Hayvan pazarında sağlık ve hijyen önlemleri de artırılmış durumda. Veteriner hekimler tarafından hayvanların sağlık kontrolleri düzenli olarak yapılırken, pazar alanında da temizlik ve dezenfeksiyon çalışmaları titizlikle yürütülüyor. Ayrıca, vatandaşların sosyal mesafe kurallarına uymaları ve maske takmaları konusunda uyarılar yapılıyor.

D J I 20230826163227 0009 D

Kurban Bayramı arifesinde Karapınar Hayvan Pazarı'nda yaşanan bu yoğunluk, bayram günlerinde de devam edecek gibi görünüyor. Üreticiler, ellerindeki hayvanları satabilmek için sabahın erken saatlerinden itibaren pazara gelirken, alıcılar da en uygun kurbanlığı bulabilmek için pazarı dolaşıyor. Bu yıl yaşanan zorluklara rağmen, Kurban Bayramı'nın bereketi ve coşkusu Karapınar'da hissediliyor.