Gazze ve Doğu Türkistan'daki zulümlere dikkat çekmek amacıyla Denizli'den yola çıkan 7 aktivist, yürüyüşlerinin 10. gününde Konya'nın Karapınar ilçesine ulaştı.

D J I 20230920175804 0001 D

AA muhabirine açıklamalarda bulunan Mustafa Türkan, 'Bizler Gazzeye Yürüyüş Platformu üyeleri olarak, 1 Temmuz tarihi itibariyle Denizli’den yola çıktık. Bugün yürüyüşümüzün 10. günü. Konya Karapınar ilçemize ulaştık. Amacımız Gazze ve Doğu Türkistan’daki zulümleri, soykırımları duyurmak. İnsanların dikkatini bu zulümlere çekmek. Dolayısıyla bu amaçla 7 aktivist, bunlardan 3 tanesi üniversitede akademisyen, 3 tanesi din görevlisi, bir tanesi de üniversite öğrencisi, hep birlikte bu soykırım karşısında ne yapabiliriz diye düşünürken, buna karar verdik. Yürüyelim ve sesimizi insanlara duyuralım diye. Bu noktada yollarda, bizi gördüğünde kornasını çalan, arabasını durdurup bizimle fotoğraf çekinmek isteyen, bize ikramlarda bulunmak isteyen yine şehirlerde girişimizde bizi karşılayıp, bizimle şehir merkezine kadar yürüyen tüm gönül dostlarımıza teşekkür ediyoruz. Ve zalimler için yaşasın cehennem diyoruz.' dedi.

D S C F5675D S C F5670D S C F5666

Denizli'den yola çıkıp Gazze ve Doğu Türkistan'daki olaylara dikkat çekmek isteyen aktivistler, Karapınarlılar tarafından şehir girişinde karşılandı. Karapınar ilçesinde Konya Caddesi boyunca yürüyüş yapan grup, vatandaşlardan büyük destek gördü. Yürüyüşe katılan aktivistler arasında Hamidullah Ata, Avni Değirmenci, Muhammed Burak Yarar, Fadıl Baş, Halil İşilak, ve Halil Çatal bulunuyor.

D J I 20230920175804 0001 DD J I 20230920175811 0002 DD S C F5665

Konya'da "Başıboş köpek sorununa 'dur' de" etkinliği düzenlendi Konya'da "Başıboş köpek sorununa 'dur' de" etkinliği düzenlendi

Yürüyüş boyunca aktivistlerin, yaşanan zulümlere dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak amacıyla taşıdıkları pankartlar ve dağıttıkları broşürler, yerel halkın ilgisini çekti. Aktivistler, yürüyüşün sonunda topladıkları bağışları ve destek mesajlarını zulüm gören bölgelere ileteceklerini belirtti.